Ana Sayfa Sağlık Diş Ağrısı Doğal Tedavi Yöntemleri

Diş Ağrısı Doğal Tedavi Yöntemleri

27
0

Diş Ağrısı Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Diş ağrısı, günlük hayatta karşı karşıya kaldığımız acil olarak çözüm aradığımız ağrıların ilk sırasında gelir. Diş hekimine gidene kadar, bir şekilde diş ağrısını en azından dindirmek için doğal çözümler ararız. Bunların en başında karanfil ve karanfil yağı, buzla kompres ve tuzlu su ile gargara gibi çeşitli yollar yer alır. Peki yalnız bunlar mı diş ağrısına iyi gelir? Diş ağrısı nedenleri ve diş ağrısına çözümler nelerdir? Evde hangi doğal yöntemler uygulayabiliriz? Diş ağrısı için hangi ağrı kesici kullanılır?

Misvak

Misvak antibakteriyel içeriği yardımıyla diş ve diş eti ağrısını anında şıp diye kesmeye yardımcı olur. Misvak dişlerdeki ve diş etlerindeki bakterileri, mikropları öldür.Yapmanız gereken şey sadece ağrıyan dişinize misvakla masaj yapmaktır.

Tuzlu Su

1 kaşık tepeleme tuzu 1 dolu bardak ne sıcak ne soğuk suda eritin. Bu suyu yaklaşık 10 dakika kadar ağzınızda çalkalayıp atın.Ağrı tamamen bitene kadar bu durumu en az 2-3 kez defa yineleyin.

Diş Fırçalama

Diş ağrısını çözmek için ilk olarak dişlerinizi fırçalamayı deneyin. Fırçalama, çürüğe yapışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalanması ağrının hafifletmesine yardımcı olur.

Karanfil

Karanfil diş ağrısı için en iyi kürlerden biridir. Karanfil diş ağrısını azaltma da , ağrıyla mücadele etmeye yardımcı , iltihaplı diş ağrısı nı dindirmede , antibakteriyel, antioksidan ve anestetik özelliklerine sahiptir.Bir parça kuru karanfil çiğneyebilirsiniz ya da ağrıyı yok etmek için karanfil yağı da kullanabilirsiniz. Birkaç damla yağı etkilenen kısma sürün. Uyuşturacak ve aynı zamanda ağrıyı çözmeye yardım edecektir.

Nane

Karanfil yağına benzer şekilde nane de organik uyuşturucu özellikler taşır, bu sebepten ötürü sızlayan dişi rahatlatmakta güçlüdür.Naneye naneli koku ve tadı veren mentol aynı zamanda antibakteriyel olarak tanınır.Nane yaprağını kaynayan suda 20 dakika kadar ıslatın. Ağzı bu suyla çalkalayın ve tükürün

Sarımsak

Sarımsak tehlikeli bakterileri öldürür ve diş ağrısı için ağrı kesici olarak çalışır. En faydalı kullanım şekli macun haline getirip ağrıyan bölgeye yerleştirmek ya da yavaşça çiğnemektir. Bu doğal tedavi çözümünü ağrı geçene kadar birkaç gün kullanabilirsiniz.

Soğan

Etkilenen bölgeye küçük soğan dilimleri yerleştirmek diş ağrısını dindirme de etkili olur.Soğan ağrıya neden olan ağızdaki bakteriyi öldürmesiyle bilinen antiseptik ve antimikrobik özelliklerine sahiptir.Mikropları hedefleyen bitkisel ilaçlar içerir ve diş ağrısını rahatlatır. En faydalı kullanım yolu bir parça soğan kesmek ve onu ağzınızın ağrılı tarafıyla çiğnemektir. Bu soğandan çıkan suyun dişinize nüfuz etmesini sağlar. Lakin ağrı çiğneyemeyeceğiniz kadar fazlaysa, soğanı parmağınızla doğrudan ağrıyan dişe tutabilirsiniz.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres ağrı çektiğiniz bütün sorunlar için faydalıdır.Buz torbası ya da buzları bir torbaya koyup ince bir şeyle sararak kullanın, sinirleri uyuşturması için çeyrek saat boyunca ağrıyan dişinize tutun. Aynı zamanda şişme ve iltihabı da azaltır.

Zerdeçal

Zerdeçal zengin antibiyotik, antiseptik ve iltihap karşıtı özellikleriyle ağrıyı ve apseli dişin neden olduğu iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir. Macun yapmak amacıyla 1 tatlı kaşığı toz zerdeçalı bir miktar suyla karıştırın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra bu macunu doğrudan ağrıyan bölgeye uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve ne sıcak ne soğuk suyla durulayın.

Siyah Sallama Çay

Siyah sallama çay diş sızlamasını hafifletmek diçin diğer bir ev yapımı kürdür. Ağrı ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olan tanenlere sahiptir. Bir de enfeksiyonla savaşan antioksidanlar barındırır ve iyi bir ağız hijyenliği sağlar.Bir sallama çayı sıcak suda demleyin, sıcaklığı azıcık azalana kadar bekleyin. Ağrıyan dişe hafifçebastırın. Çaydaki tanenler diş ağrısından kurtulmaya faydalı olabilir.

Biber ve Tuz

Toz biber tuzu karıştırmak her iki içerik de antibakteriyel, iltihap karşıtı ve analjezik özelliklere sahip olduğundan apseli diş ağrısı gibi diş sızıntılarından kurtulmak için iyi bir kullanımdır.

Bir macun oluşturmak amacıyla eşit miktarda biber ve tuzu birkaç damla suyla karıştırın.

Macunu direk sorunlu dişe uygulayın ve biraz bekletin.

Zeytinyağı ve Aspirin

Uygulayabileceğiniz bir başka basit yöntem; 1 yemek kaşığı halis zeytin yağına 2 aspirini katın. Aspirinler yumuşadığında bu karışımı ağzınıza alın ve 3-4 dakika tüm ağzınızda çalkalayın.Özellikle ağrıyan diş tarafında daha çok tutun. En sonunda yutmadan lavaboya tükürün. Bu özellikle gece uyandıran diş ağrıları gibi uyutmayan diş ağrılarınızı sabah doktora gidene kadar rahatlatacaktır.

Maydanoz ile gargara

Bir demet maydanozun suyunu, meyve sıkacağınız ile sıkın. Ortaya çıkan yaklaşık bir bardak maydanoz suyu ile gargara yapmanız hamilelikte diş ağrısı gibi ağrılara faydalı olacaktır.

Diş Ağrısı Doğal Tedavi Yöntemleri
Ortalama Puan : 5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz