Ana Sayfa Sağlık Diş İçin Ağrı Kesiciler Nelerdir

Diş İçin Ağrı Kesiciler Nelerdir

22
0

Diş ağrısı, 20 yaş diş ağrısı, diş sinirinden nedeniyle oluşan ağrılar, diş ile diş eti iltihabı ağrıları, eklem ağrıları gibi birçok sebepten dolayı oluşabilir.Öncelikle diş ağrısının neden oluştuğunun öğrenilmesi ve buna uygun bir çözüm yolu bulunmalıdır . Çoğu şahıs diş ağrısı olduğu zaman ağrıyı dindirmek maksadıyla gerçekle yakından uzaktan alakası olmayan bilgilerle hareket ediyor ve dişe aspirin, kolonya, alkol koyuyor.Bunlar kesinlikle yanlıştır. Diş ağrısı tespiti ve tedavisinin yalnızca diş hekimi tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Fakat diş hekimine gidinceye kadar ağrıyı hafifletmek için diş ağrısına iyi gelen birkaç çözüm önerileri de vardır.

Diş ağrısının nedenleri

Dişte çürük bulunması
Sıcaklık duyarlılığı – sıcak ya da soğuk içecekler ya da gıdalar
Sıcak ya da soğuk hava
Diş sıkma ya dagıcırdatma
Ortodontik tedavi – diş telleri
Apseli diş
Gömülü 20 yaş dişi
Gebelik
Diş kaplama veya dolgu sonrası hassasiyet
Dişeti iltihabı
Periodontal hastalık
Diş eti çekilmesi
Diş kırığı
Asit erozyonu
Hasarlı ya dakırık dolgular ya dakaplamalar
Uçuk veya ağız aftlar
B12 vitamininin vücuttaki azlığı

Diş Ağrısını Kesen İlaç İsimleri

Advil ağrı kesici
Minoset
Dişinol
Majezik
Apranax
Apranax Fort
Augmentin BID 1000 mg antibiyotik
Amoklavin BID 1000 mg antibiyotik
RovaMycine
Parol
Arveles
Majezik Diş Uyuşturucu Sprey

Gece Şiddetlenen Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Ağrı nedeniyle ağrı yerinde şişlik oluşmuşsa bölgeye soğuk kompres uygulanabilir.Bu sizi azıcık da olsun rahatlatacaktır.
Diş hekimine gitmeden önce hekimi yanıltmamak açısından ağrı kesici alınmamalıdır fakat gidemiyorsanız ve başka çareniz yoksa alabilirsiniz. Bu da kısa zamanda etkisini azaltmaya başlayacak ve ağrıya artık ağrı kesiciler fayda edemeyecektir..
Bölgeyi temizlemeye özen göstermekte fayda vardır. Dişte çürük yüzünden oluşmuş boşluklar buluuyorsa diş fırçası ve diş ipi ile gıdalar bölgeden uzaklaştırılmalıdır.
Ilık tuzlu su ile gargara yapmak ağrıyı biraz azaltabilir.Aynı şekilde sirkeli su da aynı etkileri gösterir.
Bölgede çürük yüzünden çıkan boşluğa, dişetine gelmeyecek şekilde karanfil yağı emdirilmiş pamuk konabilir. Dişetine gelmeyecek biçimde olmasının sbebei dişeti dokusunu zarar verici özelliği olmasındandır.
Alkol ile uyuşturmakla uğraşmak , alkollü pamuk yerleştirmek, alkol ile gargarada bulunma kesinlikle yanlış bir hamledir.Bölgeye zarar vermekle yetinmez, ağız içinde alkol yanıklarına da sebebiyet verebilir.
Bir an önce diş hekimine gitmek en akıllıca ve sonuca götürücek çözümdür.
Bir de diş hekimi reçete etmediği müddetçe antibiyotik alınmamalıdır. Antibiyotikler ağrıyı bitirmez, bu sebepten ötürü kullanılması da son derece yanlıştır.

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Ağız temizliğine dikkat edilmeli, ağzın her bölgesi güzelce kirlerden arındırılmalıdır.
Bir derece daha yumuşak fırçalar tercih edilebilir.
Hassasiyeti azaltan diş macunları devamlı kullanıldıklarında faydalı sonuçlara ulaştırabiliyor.
Asit içeren yiyecek içeceklere fazla yönelinmemelidir. Esasen zayıflamaya yüz tutmuş mine dokusunu daha da zayıflatabilirler.
Ilık tuzlu su ile yapılan gargaralar şişmiş dişetlerini biraz azaltabilir, ılık olması da hassasiyeti azaltabilir. Bu dönemde çok soğuk sıvılar ile ilgilenmemekte yarar var.
Diş hekimine gösterilmesi ve bu dönemde müdahale edilmesi çok kritiktir.

Sıcakla Şiddetlenen Diş Ağrısı Nasıl Geçer – Gece Diş Ağrısı

Sorun biraz büyümüştür. Daha derin kırıklar veya çürükler, vakitle dişin damar ve sinir paketinin bulunduğu pulpa dokusuna yakınlaşmış hatta onu açığa çıkarmış olabilir. Çoğu zaman gece başlayan ya da gece şiddetlenen diş ağrısı uykuya dalamamaya, uykudan uyanmaya sebep olabilir. Şiddetli ağrının ayrıca gece oluşmasının nedeni;gece saatlerinde hormonal farklılıklar sebebiyle damarların genişlemesidir. Kök ucundaki iltihap dişte dolaşım bozukluğuna sebep olur ve bu bozukluk basınca sebep olur.

Basınç diş içindeki sinirler üstünde ağrı yapar. Bunun metabolik aktivitenin en az olduğu gece saatlerinde kendini gösterme ihtimali daha yüksek bir durumdur. Bu ağrı günler boyunca sürebilir. Kesinlikle müdahale edilmesi gerekir. Ağrı, şiddetlenmeden bazen gösteri bazen göstermediği dönemde de diş hekimine gidilmeli ve ilk müdahale yaptırılmalıdır.

Diş doktoru tarafından diş uyuşturulur, çürük temizlenir ve ihtihaplı olan pulpa koyularak kanal tedavisine başlanır. Bu müdahale ağrıyı dindiricektir.Bir sonraki hastane gününe kadar dişin içerisinde ilaç konur ve bölge dezenfeksiyon ve doldurma işlemine hazırlanır. Bu dönemde şartlar veya ihmalkarlık nedeniyle müdahale edilemediyse ağrı artabilir.

Soğukta şiddetlenen Diş Ağrısı Nasıl Geçer – Diş Hassasiyeti

Çoğunlukla sızlama şeklindedir. Bu diş ağrısı olayı sert,birden ve derindir (Bilinen adıyla diş kamaşması olarak isimlendiirlir).Ağrıyan dişte hassasiyet olması, dişte problemlerin çıkmaya başladığını söyler.Çürüyen dişler, aşınmış dişler, minesinde çatlak bulunan dişlerde mineyi geçip dentin kanallarına ulaştığından dolayı soğukta şiddetlenen sızlama şeklinde bir ağrı yapar. Bu aşamada müdahale edilmesi, dişin damar ve sinir paketini saran pulpa dokusuna zarar verilmeden problemin önüne geçilmesini sağlar.

Diş etlerinin çekilmesi de ciddi sıkıntılara neden olur. Bunun sebeplerini sayacak olursak ; bilinçsiz fırçalama, zarar verici fırçalama, kötü yapılmış protezler, dişeti iltihapları, metabolizmanın dişeti çekilmesine ve kemik erimesine istekli olması gibi etkenler bulunur.

Diş İçin Ağrı Kesiciler Nelerdir
Ortalama Puan : 5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz