Ana Sayfa Nedir Search Engine Marketing Nedir

Search Engine Marketing Nedir

10
0

Search Engine Marketing (SEM) Nedir?

Arama Motorları Marketi olarak isimlendirilir. Size gösterilen bir yönetim panelinden arama motorları ile ilgili her türlü alabileceğiniz hizmeti ulaştırmaktadır.SEM (Search Engine Marketing) web sitenizin fiyatını belirterek arama sonuçlarında arama motorlarında da en üst sıralardaki sponsor reklamdır, hedef müşterilere ulaşmanızına yardımcı olan ücretli reklamlarıdır. Ülkemizde en fazla tercih edilen arama motorlarının pek çoğu SEM ‘i desteklemektedir.

Arama Motoru uygulanması ve sonuçların göstermesi biraz zaman alır. Bu tekniğin etkili ve sürekli olmasının yanı sıra biraz vakit alması bu sistemin bazı kullanıcılar için makul bir sistem değil biçiminde işaretlenmesine neden olur.

Nedenine gelince, bazı şahıslar yaptığı çalışmalardan hemen geri dönüt almak ister. Mesela bir ürün satıyorsa bu ürünün tanıtımını olduğu zaman bunu satışa döndürecek dönüşünü almak ister. İşte böyle firmalar için en iyi sistem SEM yani arama motoru marketidir. Sem sayesinde uğraşmadan bir reklam veren mümkün olabilir,Vakit almayan süreç içerisinde bir reklam metni yapabilir ve yine dakikalarınızı almadan reklamınızı tüm dünyaya duyurarak yüksek sayıda müşteriler kazanabilir ve satışlar gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz miktarda yatırımlarla, ne kadar ödeyeceğinizi yine bütçenize göre belirleyerek arama motorlarında reklamlar yayınlayabilirsiniz. Siz de market çalışmalarınızdan çabucak geri dönüt almak isterseniz ve potansiyel ziyaretçilere ulaşmak istiyorsanız SEM tam size göre.

Dijital pazarlama, pazarlama aleminin ve pazarlama kanallarından vazgeçilmez noktası haline geldi. Dijital pazarlamanın kendi içinde de uzmanlık yerleri bulunuyor ve her biri birbirinden kritik olan bu kategorilerden bazıları; arama motoru pazarlaması (SEM), arama motoru optimizasyonu (SEO), e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, banner kampanyalar (display) ve gelir iştiraki modeli (affiliate marketing). Bu sistemler kendi içinde performans ölçütleridir ve o ölçütlere göre stratejiler yapılıyor.

Nasıl Çalışır?

Size sunulan panelden reklamlarınızı oluşturabilir, firma ile alakalı kilit kelimeler seçebilirsiniz.

Belirlenen reklamlarınız Arama Motorlarının sonuçlarında üst sıralarda yansıyacaktır. Arama meydana getiren kişiler anahtar kelimelerinizden birini seçerek arama motorlarında arama yaptığında, reklamınız arama neticelerinin üzerinde görünebilir.Amacınızıdaki kitleye reklam yapabilirsiniz.

SEM (Arama Motoru Pazarlaması) Sahip Olabileceğiniz Arama Motorları

Google : http://adwords.google.com.tr

Yandex : http://direct.yandex.com.tr

Bing ve Yahoo :https://bingads.microsoft.com

Performans ölçülebiliyor: Genel olarak pazarlamaya nazaran dijital pazarlamada performans ölçmek çok kolaydır.

Müşterilerle ilişkide olabiliyor:hedef kitlenize ulaşıp, ürünün ya da hizmetin tanıtımını yaparken, ayrıca müşterilerden gelen geri bildirimleri veya karşılaştıkları sorunları dinleyip müşterilerle daha yakın ilişki kurabiliyorsunuz.

Bir daha pazarlama yapılabiliyor:Re-pazarlama yolu ile siteye bundan önce ziyaret etmiş yani markayla bir halde temasta bulunmuş şahısları yine başka sitelerde (haber siteleri, forumlar, sözlükler vb.) marka ile ilgili reklamları göstererek hedefleyebiliyorsunuz. Bu sayede, marka bilinirliğinizi artırırken, satış yapma şansınızı da artırıyorsunuz.

Hedefe göre optimize edilebiliyor: Dijital pazarlamada hedefi tutturacak şekilde optimizasyon yapılıp, geleneksel marketin göre daha iyi pazarlama yapılabilmektedir.

Markanın değerinin artması sebep olur: Artık hemen hemen tüm evlerde bilgisayar, cep telefonu ve/veya tablet vardır. İnternette araştırma yapıp yine gazeteler okuyup, TV de haber seyrederken farklı zamanlarda bilgisayardan ya da internet erişimi olan ürünlerden bakıla biliniyor.

Neden SEM tercih etmeliyiz ?

Kendi web sitenizi yaparken yapılacak tüm basamakları dikkatle yol almalısınız. Büyüme stratejiniz kritiktir.İçerik ekledikten sonra reklam vermek en faydalısıdır.

En çok ziyaretçisi olan arama motorlarında, reklam yayınına yapmaya karar aldıysanız, mutlaka bu konuda bir uzman danışman eşliğinde iletişim de bulunmalısınız.Aksi takdirde, düşündüğünüz bütçelerle istediğiniz müşteri kitlesine ulaşamayabilirsiniz. SEM ile uzmanlık desteği isteyeceğiniz şirketlere referanslarını sormalısınız.

Search Engine Marketing Nedir
Ortalama Puan : 5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz