Ana Sayfa Nedir Senet Protestosu Nedir ?

Senet Protestosu Nedir ?

24
0

Senet alışverişin hala sıklıkla kullanılan bir yöntem. Alınan para karşılığı vadeli veya  vadesiz olarak iki kişi arasında düzenlenen yazılı bir tür anlaşma olan senet içinde bir çok unsuru da barındırır. Senetin vade tarihi alıcı ve borçlu kısımları ve ödenecek meblağ senet üzerinde belirtilmiş olmalıdır.

Karşılıklı ödemeye denk düşen bu senetin ödenmediği durumlarda da belirli kurallar üzerinden gidilmelidir. Senet protestosu kavramı da tam da burada karşımıza çıkar. Senet Protestosu nedir derseniz vade yani son ödeme günü dolmuş ve süresinde ödenmemiş senetler için yapılan işleme denir. Senet protestosu senet protestosu vade günü aşan iki iş günü içerisinde yapılmalıdır. Vadesinde ödenmeyen senet için noter onaylı senet protestosu uygulanır

Senet Ne Zaman Protesto Olur ?

Senet üzerinde borçlu olarak görünen kişi senetin vade tarihi içinde ödemesini yapmadığında karşı taraf senet protestosu yapma hakkına sahiptir. Peki senet ne zaman protesto olur? Bu süreç şu şekilde işler. Eğer borçlusu olduğunuz senedin vade tarihini geçen iki iş günü içinde protesto hakkı tanınır. İş günü denmesi önemlidir. Çünkü vade tarihi hafta sonuna geliyorsa senet protestosu tarihi değişir. Senet ne zaman protesto olur sorusunun cevabını örneklerle anlatalım. Örneğin, cumartesi ya da pazar  günü vade günü olan bir senet için  protesto tarihi çarşamba günüdür. Perşembe günü olanlar için pazartesi, cuma günü için salı günüdür.

Senet Protestosu Nasıl Kaldırılır?

Eğer başınıza böyle bi durum geldiyse endişelenmeyin. Sadece hızlı ve kolay birkaç işlemle senedin protestosunu kaldırmanız mümkün. Bunun için izlemeniz gereken yolların başında ise borcunuzu ödemeniz geliyor. Vade tarihini  kaçırdığınız ve senet protestosu yiyen borcunuzu bankaya ödedikten sonra dilekçe yazarak protestoyu kaldırabilirsiniz.

İlgili bankaya yazılacak dilekçe, dilekçe yazım kuralları dahilinde tarih aralıkları belirtilerek ve yazım kurallarına uyularak yazılmalıdır. Bu dilekçe gereken ödemenin yapıldığını içeren yazı ve imza ile bankaya teslim edildiğinde senet üzerindeki protesto kaldırılır. Bu dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Zira zamanında verilmeyen ve kaldırılmayan senet protestosu işlemleri daha sonraki dönemlerde ciddi sıkıntılar yaratabilir.

Senet Protestosu Nedir ?
Ortalama Puan : 5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz