Ana Sayfa Nedir Tansiyon nedir? Çeşitleri ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tansiyon nedir? Çeşitleri ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

52
0

Tansiyon nedir?

Günümüzde insanlarımız tansiyon tanımı hakkında en ufak fikirlerAtardamarların içindeki kan basıncına tansiyon denir. Kalp kası kasıldığında atardamarlara kan pompalanır. Bu anda ölçülen basınç sistolik basınçtır. Kalp kası gevşediğinde ise kan damarda durulur; bu zamanda ölçülen basınç diastolik basınçtır. Tansiyon ölçümünde sistolik (büyük) ve diyastolik (küçük) kan basınçları değerlendirilir. Tansiyon yüksekliğine hipertansiyon adı verilir.

İdeal tansiyon, insandan insana değişebilir. Ortalama olarak büyük tansiyonun yaklaşık 120-130, küçük tansiyonun ise yaklaşık 70-90 arasında olması normal görülür. Gençlerde ve çocuklarda tansiyonun düşük değerleri normal sayılabilir.Peki tansiyon çeşitleri nelerdir ?

Hipotansiyon küçük tansiyon nedir ?

Hipotansiyon kendini çok belli etmedikçe hastada belirti vermez ve zararlı değildir. Kalp damar hastalıklarına yakalanma ihtimalinde azalmaya sebep olduğu için olumlu kabul edilir. Ani tansiyon düşüklüğü baş dönmesi, halsizlik ve baygınlığa sebep olabilir.

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) nedir?

Tansiyon değerlerinin 140/90 mmHg nin üstünde olması hipertansiyon olarak isimlendirilir.Yüksek tansiyon bebeklik döneminden itibaren her yaşta yakalanma ihtimali vardır.

Hipertansiyon nedenleri nelerdir?

Aşırı tuz tüketimi
Stres
Obezite
Kalp damar hastalıkları
Böbrek hastalıkları
Genetik faktörler
Tiroid hastalıkları
Böbrek üstü bezinin hastalıkları
Şeker hastalığı

Yukarıda gösterilen sebepler , hipertansiyonun en geniş nedenleridir fakat hipertansiyon hastalarının birçoğunda sebep bulunamaz. Bunlar esansiyel hipertansiyon olarak adlandırılır.

Hipertansiyonun belirtileri nelerdir ?

Hipertansiyon yıllarca kendini belli etmeyebilir. Tamamen belli hale geldiğinde ise baş ağrısı, burun kanaması, kulaklarda çınlama, halsizlik, sık idrara çıkma ve bacaklarda şişlik şeklinde belirtiler gösterebilir.Bu belirtilerin yanı sıra tansiyon yüksekliği görüldüğünde mutlaka hekime gidilmelidir.

Hipertansiyon tanısı nasıl konur?

Tansiyon değerleri 140/ 90 üzerinde olan hastalara EKG, 24 saatlik tansiyon holter, kan ve idrar tetkikleri ve detaylı fizik muayeneden geçirilir.

Hipertansiyon tedavisi nasıl yapılır?

Hipertansiyonu olan bireylerde ilaç tedavisi yanı sıra yaşam modelinde değişiklik tavsiye edilir.Bu hastaların ideal kiloda olmaları, az tuz tüketmeleri, düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Altta yatan hastalığın tedavisini yapmak esastır. Çok çeşitli tansiyon ilaçları piyasada vardır. Bunlardan hangisinin kullanılacağına hekim karar verecektir.

Bazı hipertansiyon vakaları ilaç tedavisine kolay geri dönüt vermez. Bu vakalar dirençli hipertansiyon olarak isimlendirilir. Dirençli hipertansiyon hastalarına şah damarı pili takılabilir.

Hipertansiyonun vücuda zararları nelerdir?

Kontrolsüz yüksek kan basıncı başta böbrekler ve kalp olmak üzere birçok organa zarar verir. Böbrek ve kalp yetmezliği, kalp krizi olabilir.Ani ataklar sonucu beyin kanaması ya da inme olabilir.

Yalancı tansiyon nedir?

Bir kişide yüksek tansiyon olduğunu söyleyebilmek için en az üç ölçüm yapmak lazımdır.Tek ölçümle hastanın tansiyon hastası olduğuna karar vermek yalancı tansiyon olarak değerlendirilir. Sıradan bir insanın tansıyonu gün içinde dalgalanmalar gösterebilir. Hızlı yürüme, koşma, egzersiz, yemek yeme gibi aktiviteler sonrasında tansiyonunuzda artma olabilir.

Gebelikte tansiyon

Hemen hemen her 10 gebeden birinde yüksek tansiyon görülebilmektedir. Gebelik hipertansiyonunun , gebeliğe mi, preeklampsiye mi bağlı olduğu araştırılmalı ve kronik hipertansiyondan ayırt edilmelidir. Gebelik tansiyonu hem anneye hem de bebeğe zarar vermektedir. İleri yaş ve kilolu annelerde kronik hipertansiyon ilk gebelikte belli olabilir. Gebelik hipertansiyonu çoğunlukla gebeliğin ikinci yarısından sonra ortaya çıkmaktadır. Preeklampside görülen hipertansiyonda ise idrarda protein kaçağı bulunmaktadır. Preeklampside ayrıca ödem, baş ağrısı ve karaciğer bozukluğu görülür. Gebelikte az sayıda antihipertansif kullanılabilmektedir. Gebelik tansiyonu erken doğum, bebekte gelişme bozukluğu beyin hasarı ve bebeğin plesantasında hasara sebep olabilir.

Göz tansiyonu

Bilinen adıyla göz tansiyonu olarak bilinen durumun tıbbi adı glokomdur. Glokom göz basıncının bazen çok yükselmesi sonucu görme sinirinin zarar görmesidir. Buna bağlı hastanın görmesi gittikçe azalır. Glokom 40 yaş üstü kişilerde daha sık görülür ve genetik olabilir. Miyoplarda risk daha fazladır. Şeker hastalığı ve hipotiroidizmde ,uzun süreli kortizon kullananlarda ve göz yaralanması olanlarda glokom ihtimali yükselmiştir.

Tansiyon nedir? Çeşitleri ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Ortalama Puan : 5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz